• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
weekend u Włodka 25-27.08.2006. - Jałowiec chiński- historia
#1
Ten jalowczyk wymagal tylko delikatnej korekty dolnych galezi, przyciecia za dlugich przyrostów i poprawienia calosci shari.
Importowana roslina miala zle pociagniete shari i nieodpowiednio zabezpieczone spowodowalo obumarcie drewna. Musialem je wyczyścić do zdrowego i zabezpieczyc. Roslina jest na sprzedaz wiec jiny ktore wystaja z boku i tylu zostawilem juz dla wlasciciela ktory zakupi rosline.
Obciete zostaly takrze pedy rosnace ku dolowi by nie psuly ksztaltu chmurek.

Jalowiec przed praca. Zdjecie sprzed 2m-cy wiec teraz wygladal bardziej oplakanie ale sam zapomnialem cyknac foty Smile
[Obrazek: 3_f03_638_2.jpg]

Tutaj mozna zobaczyc jak zbyt dlugie przyrosty powoduja brazowienie igiel polozonych glebiej. Nalezy je usunac moga wspomagac choroby grzybowe.
[Obrazek: 3_j02_998_1.jpg]

Tutaj widac jak martwa juz linia zycia nie jest obrana. Pod nia drewno juz dawno spróchnialo.
[Obrazek: 3_j03_865_1.jpg]

Tutaj widac jak gleboko zaszla próchnica.
[Obrazek: 3_j04_120_1.jpg]

Po wyszlifowaniu i wygladzeniu widac piekne sloje i charakterystyczny dla jalowcow czerwony kolor drewna.
[Obrazek: 3_j05_144_1.jpg]

Praca nad drewnem tuz przy nebari.
[Obrazek: 3_j06_133_1.jpg]

Efekt koncowy.
[Obrazek: 3_j07_257_1.jpg] [Obrazek: 3_f03_638_2.jpg]

Postanowiłem zmienic troszke fotki koncowe by ulatwic poglad na roślinę
Pozdrawiam - Bolesław Wujczyk
  Odpowiedz
#2
Wystawiasz rosliny na sprzedarz i tak naprawde nie mozna zweryfikowac i ocenic do konca formy jaka nadales bo jak domyslam sie -częśćroboty zostawiłeś dla nowego wlasciciela.Pracujesz na bardzo fajnych materiałach z ktorych naprawde duzo mozna wydobycWinkJeśli chodzi o to drzewo w kompozycji razi mnie dół ktory przeciąża rośline.Nowemu wlascicielowi proponuje rozwazyc taka formę;
[Obrazek: 332_forum_t_1.jpg]
Pozdrawiam Wiktor Kłyk
  Odpowiedz
#3
Rośliny nie są moją własnością wszytkie można obejrzeć i kupić od właściciela Akademii Bonsai Jestem wdzieczny za to ze mam okazję zajmować sie tymi roślinami i przy okazji prezentować wykonaną na nich pracę.
Co do twojej propozycji to grubo sie nie zgadzam z tak malo rozwinieta dolna gałęzią roślina wyglada ochydnie.
Pozdrawiam - Bolesław Wujczyk
  Odpowiedz
#4
Bolas dziekuje za profesjonalna odpowiedzWink..chodz rozumiem ze to Twoja artystyczna wizja i kazdy chce widziec swoje dzielo innaczej,to z calym szacunkiem dla Twojej praktyki drzewo to naprawde sprawia wrazenie przeciązonego.
Moze wypowie sie ktos na ten temat?
Pozdrawiam Wiktor Kłyk
  Odpowiedz
#5
moim zdaniem zielen jest OK a wrazenie przeciazeniajak to nazwales Wiktorr robi zwezajacy sie ku dolowi pien, w chwili gdy nebari byloby bardziej potezne bylo by idealnie,co prawda widac ze zostaly poczynione proby (poprzez shari)wyrownania tego stosunku,ale to jeszcze nie to.To moje zdanie
Grzesiek Wołek
<!-- m --><a class="postlink" href="http://wog-bonsai.blogspot.com/">http://wog-bonsai.blogspot.com/</a><!-- m -->
<!-- m --><a class="postlink" href="https://www.facebook.com/wog.foto">https://www.facebook.com/wog.foto</a><!-- m -->
  Odpowiedz
#6
Wiktorze , otuż moim zdaniem akurat pry tej roślinie Bolas zrobił wszystko co mugł najlepiej , widziałem tą roślinę na żywo , niestety moim zdaniem jest to dość trudny materjał z wieloma wadami , tzw.masówka , owszem troszkę poprawiona , jednak poprzednie błędy w pielęgnacji wymagają wiele czasu i prawidłowego prowadzenia , dolne gałęzie , powoduja rozbudowę nebari , dlatego , jak sądzę Bolas , lub Włodek nie zdecydowali się na radykalniejsze posunięcia , jednocześnie w przypadku gdyby nebari było należycie rozbudowane forma jaką obrał Bolas , nie robiłaby wrażenia przeciążania rośliny dzięki silnej podporze , druga sprawa , nie pamiętam jak ułożone są obie gałęzie , które zaproponowałeś skrucić , jeśli są ułożone jedna nad druga , to ryzykowałbys utratę niższej , poprzez zbytnie zacienienie jej :roll:
  Odpowiedz
#7
WinkJacek dzieki za rzetelne wyjasnienie problemu całego zadania kształtowania tego jalowcaWinkJednakze caly czas razi mnie forma jaka uzyskal Bolas,takie osobiste odczucieWink
Pozdrawiam Wiktor Kłyk
  Odpowiedz
#8
Ależ oczywiście , masz prawo do takiej , nie innej oceny , nawet najlepsi bonsaiści , oceniając daną roslinę powtażają często że taka , nie inna ocena , jest ich własną , subiektywną oceną , znaczy to po prostu , że jednemu podoba się to , ainnemu co inne :roll: :wink:
  Odpowiedz
#9
Nie no ja sie nie obrazam tez zreszta wyrazam swoje obiektywne zdanie. Nie mowie ze roslina jest perfekto. Moim zadaniem bylo takze zadbanie o to by roslina wogole miala jakis wyglad (niekoniecznie zgodnymi z zasadami choc sa one po to by je naciagac) i przedewszystkim tak jak to widac na zdjeciach zabezpieczenie martwego drewna ktore bylo w oplakanym stanie.
Pozdrawiam - Bolesław Wujczyk
  Odpowiedz
#10
Witam! :wink:
Bolas wszystko byłoby niezwykłe i dość fajne(materiał narzucający formę) :wink: ,gdybyś nie tylko skupił się na pniu,,(dopracowanym :wink: ),ale również na zieleni,która szczególnie nadaje charakter roślinie... . Naprawdę lepiej wygląda ona na korekcie Wiktora..napewno naturalniej.. to tylko sugestia do przemyślenia.. aczkolwiek szanuję Twą pracę..
Pozdrawiamm Big Grin
  Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości