• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Gleba i jej mieszanki.
#1
Szukałem na forum podobnego tematu lecz nie znalazłem, może szukałem źle :p.
Zastanawia mnie jakich mieszanek używacie - zwłaszcza do klonów, buków, iglaków & jałowców. I co sądzicie o dodaniu muszli różnych tworów morskich - jako drenażu / lub rozdrobnionych jako dodatek do gleby. Jak wiadomo muszle to prawie sam wapń, a rośliny go potrzebują.
Pytam bo wpadł mi w ręce 20`kilowy worek muszli [kupiłem w ciemno] i teraz mam troszkę dylemat. W internecie doczytałem, że można dodawać, ale żeby jakiś konkretny wywód na ten temat to nie znalazłem.
Pozdrawiam. Łukasz Kolanko
W razie pytań <!-- e --><a href="mailto:ldkolanko@wp.pl">ldkolanko@wp.pl</a><!-- e -->
  Odpowiedz
#2
Kiedyś ktoś pytał czy można jako nawóz kłaść kupy węży - bo gość miał kilka. Dylemat nie polegał na tym czy to ma sens i czy będzie dobrze wyglądać rozkładająca się kupa w doniczce tylko czy lepsza kupa takich co jedzą robaki czy takich które jedzą gryzonie. Też nie znalazł na ten temat wywodu.
Co do mieszanek to www.bonsai.pl klikasz w mój warsztat i zjeżdżasz na sam dół strony lub wykaz-mieszanek-glebowych-i-ph-t10017.html
Pozdrawiam - Bolesław Wujczyk
  Odpowiedz
#3
No, okazja na 20 kilowe worki z muszlami nieczęsto się trafia, a tym bardziej w stosunkowo wąskim gronie zainteresowanych bonsai, a nie muszlami.
Tak więc jesteś być może tym pierwszym...
_______________
Pozdrawiam - Józef
  Odpowiedz
#4
Mówią kto pyta nie błądzi. Być może mam odrobinę więcej Fantazji niż przedmówca. Nie należy zamykać się w stałych, narzuconych regułach. Oczywiście o wiele łatwiej jest kopiować utarte ścieżki. A kto nie eksperymentuje - nie zyskuje i nie traci [udany eksperyment daje radość, a porażka doświadcza].

A pytanie zadałem, ponieważ wapń jest jednym z pierwiastków, które mają kluczowe znaczenie dla roślin - potrzebują go one w bardzo dużych ilościach. W dobrej glebie, dającej najwyższej wartości warzywa i owoce - wapnia jest więcej, niż wszystkich innych potrzebnych pierwiastków.

Funkcje wapnia są wszelakie:
- Reguluje wchłanianie innych minerałów przez rośliny.
- Pobudza prawidłowe wydłużanie się komórek roślinnych.
- Wzmacnia strukturę ścian komórkowych, które odpowiedzialne są za prawidłową formę i kształt roślin.
- Uczestniczy w procesach enzymatycznych i hormonalnych.
- Pomaga chronić rośliny przed stresem cieplnym.
- Chroni roślinę przez chorobami – wiele grzybów i bakterii wydziela enzymy, które atakują ściany komórkowe roślin. Silne i bogate w wapń ściany komórkowe są w stanie lepiej oprzeć się inwazji patogenów.
- Wpływa na jakość owoców.
- Jest również potrzebny do prawidłowego funkcjonowania aparatów szparkowych.

A jak wiemy, podlewanie wypłukuje z gleby potrzebne pierwiastki. Zastanawiałem się po porostu czy niewielka ilość rozdrobnionych muszli - dodana do mieszanki glebowej [prócz dodatkowego drenażu] zwiększyłaby ilość zatrzymanego wapna w glebie.
Muszle to 95% węglanu wapnia (CaCO3) / pozostałe 5% to fosforan wapnia, substancje biologiczne, śladowe ilości miedzi, żelaza i i innych pierwiastków również śladowych.

Tyle z wywodu. Mieszkam w NL i rolnicy podczas nawożenia na zimę gleby - pod uprawy dodają do nawozów zmielone muszle.

Ps.
Pewnie zaraz ktoś napisze mi, że tańsze i łatwiejsze jest dodanie kredy, ale tu znowu tworzy się problem związany z wypłukiwaniem jej podczas podlewania.
Pozdrawiam. Łukasz Kolanko
W razie pytań <!-- e --><a href="mailto:ldkolanko@wp.pl">ldkolanko@wp.pl</a><!-- e -->
  Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości