Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 22 ] 

Wilkiniarz
Autor Wiadomość

PostZamieszczono: 05 lis 2007, 08:25 

Witam serdecznie
Tak mi się zdaje, że na forum w starym wydaniu był umieszczony link do strony faceta , którego ochrzczono mianem "wikliniarz". Może ktoś z forumowiczów pamięta gdzie szukać ?
Pozdrawiam
Krzysztof Tomaszewski

PostZamieszczono: 14 lis 2007, 22:25 

Witam
Po ilości osób które obejrzało ten post (141) wynika , że nie wyraziłem się zbyt precyzyjnie i dlatego spieszę ze sprostowaniem. Chodzi mi o taką sprawę: z młodych siewek (chyba to był klon) zostało "zrobione" , to dobre określenie, bonsai które wyglądało na bardzo stare. Siewki były rozpinane na specjalnym stelażu i z biegiem czasu wszystko zlewało się w całość. Po odpowiedniej korekcie wyrastających gałęzi i wsadzeniu do odpowiedniej donicy wyglądało to bardzo fajnie. To tyle.
Pozdrawiam
Krzysztof Tomaszewski

PostZamieszczono: 14 lis 2007, 22:31 
Awatar użytkownika

Krzysiek wiem o co chodzi, zapytaj na Pw radka FVET, moze On gdzies ma link, kiedys z nim o tym rozmawialem , albo Wlodek On tez chyba wie , to byly burgery lub palmowe jak sie nie myle

PostZamieszczono: 14 lis 2007, 23:39 
Awatar użytkownika

Krzychu wcieło mi ten link z zakładek ale specjalnie dla ciebie :wink: poszukałem w Google:
http://www.dugzbonsai.com/tridenttrunk.htm

PostZamieszczono: 15 lis 2007, 20:06 
ciekawi mnie to niestety link nie działa :(

PostZamieszczono: 15 lis 2007, 20:06 
Awatar użytkownika

Imię i nazwisko: Patryk Radulak
jeszcze niedawno działał.

PostZamieszczono: 15 lis 2007, 21:22 
Awatar użytkownika

teraz dziala

PostZamieszczono: 16 lis 2007, 07:59 
nebari jest imponujące jestem pod wielkim wrażeniem że tak sie da 0,o

PostZamieszczono: 16 lis 2007, 08:52 

Witam
Dzięki za link. Obejrzałem sobie wszystko dokładnie. Mam takie pytanie: czy ktoś próbował zrobić coś takiego u siebie ? Ja powiem szczerze: jeszcze jak było ciepło nakopałem sobie siewek klonu i posadziłem do ukorzenienia. Myślę, że następnej wiosny spróbuję powtórzyć wykonanie takiego drzewka. Zobaczymy czy coś z tego wyjdzie. :D
Krzysztof Tomaszewski

PostZamieszczono: 16 lis 2007, 10:32 
Awatar użytkownika

Wydaję mi się, że klon burgera i klony palmowe są najlepsze do tego celu. Wytwarzanie kalusa jest stosunkowo szybsze od pozostałych i jest atrakcyjniejsze. :wink: Choć bardziej od palmowego widzę burgera podczas tego zabiegu- zresztą na tym gatunku jest pokazane pod linkiem.

PostZamieszczono: 16 lis 2007, 17:16 

W zwiazku z postem Patryka, mam pytanie, czy mozliwe byloby zastosowanie do tego typu techniki laczenia pienkow, rodzimych odmian klonu (Acer platanoides i Acer pseudoplatanus) :?:

PostZamieszczono: 16 lis 2007, 19:01 
Awatar użytkownika

Wydaje mi się, że ze wszystkich gatunków udałoby się uzyskać połączenie, no ale pytanie: czy będzie ono estetyczne? czy się go osiągnie w realnym czasie? Czy efekt będzie zadowalający?
Szczerze powiedziawszy gatunki które wymieniłeś, wydaję mi się, że mają szansę na rezultaty, ale czy będą one zadowalające? nie wiem...

PostZamieszczono: 19 lis 2007, 11:07 

dzieki za odpowiedz, chyba sprobuje tego sposobu z poczatkiem wiosny, a o ewentualnych rezultatach poinformuje. POzdrawiam

PostZamieszczono: 19 lis 2007, 11:32 

Koledzy
Wydajne mi się, że rozmowy na temat gatunku klona są lekko nie na miejscu. Nie wiem jak Wy ale ja próbowałem oszacować ilość sztuk potrzebnych do zrobienia takiej "wiklinki". Wyszło mi ok 100-120. I w tym miejscu problem gatunku sam się rozwiązał. Potrzebnej ilości siewek gatunków klonów, które podajecie, większość z nas nie posiada. Pozostaje więc ten najpowszechniej dostępny czyli klon zwyczajny lub inaczej zwany pospolity (Acer platanoides). Z moich skromnych doświadczeń wynika , że rośnie on mocno i na takie zrosty nadaje się doskonale. Wymaga tylko odpowiedniej pielęgnacji.
Więc narzędzia w dłoń i od wiosny do pracy. Mam nadzieję, że za rok o tej porze pochwalimy się pierwszymi efektami swojej pracy.
p.s.
Czy tak wykonane "Drzewko" to jest bonsai czy tylko roślina formowana?

PostZamieszczono: 20 lis 2007, 16:11 

Imię i nazwisko: Jacek Grzelak
Jak najbardziej tak , można to nazwać bonsai , bowiem postępuje się z tym zupełnie tak samo jak z innym materiałem , różnica polega jedynie na początkowej fazie , robisz koszyk , który rośnie i staje się z czasem okazałym materiałem , a w dalszej fazie rozwoju (zabiegów pielęgnacyjnych )staje się rasowym bonsai , liczy się efekt , nie to w jaki sposób do niego doszedłeś , jeśli nie byłoby to bonsai to co z tanuki :?: Przecież to też jest technika pozwalająca obejść nieco na skruty :roll: :) :wink:

PostZamieszczono: 20 lis 2007, 16:40 
Witam.
A czy zamiast klonu mozna by zastosować jakiś inny gatunek np. lipa czy jesion? Jakie są wasze zdania na ten temat :?:

PostZamieszczono: 21 lis 2007, 11:32 

Witam

Taaaaaaa. Całkowicie zgadzam się z tobą Jacku. Pytanie zadałem troszkę przewrotnie i odniosło ono efekt , choć nie taki jak oczekiwałem. Natomiast jeśli chodzi o pytanie Bartka K. Klon ma tą zaletę, że jest elastyczny natomiast co do lipy nie byłbym taki pewny. Należy wziąć też pod uwagę, czy gatunek ma tendencję do wybijania ze starego drewna. Chodzi o późniejsze kształtowanie korony. Jeżeli chodzi o jesiona to musisz wziąć po uwagę wielkość liści. Przy zbyt małym bonsai fajnie będzie wyglądał tylko zimą. Ale tak jak już pisałem to teoria i trzeba ją zweryfikować PRAKTYKą. Bartku obserwuj przyrodę i podpatruj jak gatunki rosną w przyrodzie, na jakim podłożu, jakie mają warunki świetlne, czy lubią miejsca zaciszne itp. Przyroda najlepszym nauczycielem plus troszkę teorii :D

PostZamieszczono: 26 lis 2007, 09:59 
witam
po obejrzeniu linku to moim skromnym zdaniem, co do wyboru gatunku z naszych rodzimych roślin najbardziej pasowałby mi tu Klon jesionolistny, jest poprostu idealny do tego typu eksperymentów, wszak ma nieco duże liście lecz jego zaleta jest taka, że potrafi rosnąć nawet na piachu i w ciągu roku przyrastać powyżej 50cm (w zależności od podłoża oraz dostępu składników odżywczych). I jak napisał kychu0, że potrzeba około "100-120 roślin" w przypadku tego gatunku nie jest problemem, gdyż kiełkuje bardzo łatwo z nasion.

PostZamieszczono: 26 lis 2007, 22:27 

Cześć
Mateusz masz racje. Tylko po co czekać rok czy dwa aż z nasion uzyskasz odpowiedniej wielkości siewki , skoro można nakopać sobie gotowców.
A tak sobie myślałem o tym co piszecie, o gatunkach i doszedłem do wniosku iż PRAWDOPODOBNIE odpowiednim gatunkiem mogła by być nasza poczciwa wierzba :) . Odpowiednio giętka, rośnie jak szalona, łatwo dostępna a do ukorzenienia to i ziemi nie potrzeba. Natnę wiosną odpowiedniej grubości gałązek i do wody. Po ukorzenieniu, co nie powinno trwać długo, zdążę jeszcze w tym samym roku przymocować ją do drucianego szkieletu. Co o tym sądzicie?

PostZamieszczono: 27 lis 2007, 00:52 
:)teraz zauważyłem, że nie wyraziłem się dość jasno, pisząc kiełkuje bardzo łatwo miałem na myśli te siewki, które rosną dosłownie wszędzie i można poprostu je powyciągać z ziemi bez użycia łopaty. Co do wierzby o której piszesz to wszystko fajnie pięknie tylko rusztowanie nie może byc tak bardzo zwężające się ku wierzchołkowi, wg mnie musiałbyś zastosować coś łagodniejszego, gdyz taki stożek upleciony z wierzby poprostu bedzie źle wyglądać (takie moje zdanie). decyzja i tak należy do Ciebie, choc jak rozumiem będziesz testował ta technike :D

PostZamieszczono: 27 lis 2007, 14:05 
Awatar użytkownika

wydaję mi się, że z wierzby nie opłaca się tego robić, ponieważ ukorzenić się potrafią nawet grube konary.

PostZamieszczono: 27 lis 2007, 19:42 

Panowie, zamówcie sobie w firmie Florpak nasiona burgerianum albo palmowych. Za kilkadziesiąt złotych kilkaset siewek. To chyba najprostsze rozwiązanie i najbliższe wikliniarzowi? Jawory, jesionolistne... dajcie na luz - widział ktoś dobre drzewo z tych gatunków? To ten sam poziom co robienie bonsai z thuji brabant, szmaragd, itp.

MOD: Posty nie związane z tematem zostały usunięte!

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 22 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]