• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pierwsze w życiu przesadzanie drzewek
#1
Naczytałem się w necie, naoglądałem i postanowiłem chwycić byka za rogi.

I tu od razu natłok problemów nowicjusza

Np. Taki cytat akadama:lawa:kanuma (5:2:3) - Podocarp 

Niby banał wszystkie elementy zakupione. Ale co w kg to czy w czym?
Mieszać czy sypać warstwami a w ogóle jakie duże ziarenka?
Jak w moim klonie ustawić jak ciekawy pień pokrywa się z dużą gałązką z przodu?

Mamo, tato jestem w pralce. 

W końcu po 4h skończyłem. Ale czy przeżyją nie wiem. Jak uschną to się zapłaczę.


Załączone pliki Miniatury
                   
  Odpowiedz
#2
bry,

to łap trochę wiedzy od nieco starszego przedszkolaka:
- cyferki to proporcje, 5kg + 2kg + 3kg; znaczy może być również w uncjach, pudach, jak tam sobie wymarzysz
- frakcja powinna być jednolita (np. 3-5mm, 5-7mm, dla orientacji możesz poszukać sit do przesiewania w sklepach bonzajowych), przesiana, dobrana pod rozmiar drzewka, etap prac (rozwój czy już finalna doniczka), itd. zakładam, że mówimy o substracie mineralnym
- substrat oczywiście powinien być zmieszany, choć są osoby które stosują grubszą frakcję np. keramzytu albo pumeksu na spód, jako drenaż (przy mineralnym raczej bez sensu)
- ustawienie... cóż, przy takim kołku powiedzmy sobie szczerze nie ma to większego znaczenia. ale tak, dobór frontu jest często dylematem

natomiast my kupujemy mieszanki w jednym ze sklepów, odpada więc przesiewanie, mieszanie, cała ta zabawa. no i eksperymenty pt. co będzie lepsze: akadama czy terramol, proporcje 5:2 czy 5:3, itd. jakby nie patrzeć - nie ten etap nauki (może jeszcze)

jsz
  Odpowiedz
#3
Wymieszać i przesiać przez np. 3 sita o różnych rozmiarach, rozkładać od największej frakcji (dno donicy) do najniższej - to myślę podstawa. Można dodać jakieś frakcje organiczne, ja dodaję korę sosny śródziemnomorskiej, ale niektórzy uważają że przy iglakach tego rodzaju organiczne dodatki dają więcej szkód niż pożytku. Wiele osób uważa też, że proporcje nie mają większego znaczenia o ile podłoże składa się ze skalnych/wypalanych substratów, jedynie przy iglakach preferuje się podłoża z nieco większą ilością pumeksu. Przy kolejnych przesadzaniach podłoża i tak się wymieszają więc sita są niezbędne, chyba że kogoś stać na wylewanie podłoża za kołnierz Smile.
https://www.bonsainut.com/threads/introd...ics.24970/
https://www.bonsainut.com/resources/intr...-update-56
Paweł Dembek
  Odpowiedz
#4
Można jeszcze inaczej, zamiast trzech sit itd.
Ja kupuję składniki od razu w określonej gradacji, np. perlit ogrodniczy 6 mm, i odsiewam tylko części pyliste, czyli przesiewam tylko raz, a potem mieszam wszystkie składniki. Znacznie mniej roboty.
Nie wierz jednemu mojemu słowu - torturuję drzewa w imię Bonsai dopiero od 2018 roku!
  Odpowiedz
#5
(04-01-2023, 05:55 PM)jeszua napisał(a): bry,

to łap trochę wiedzy od nieco starszego przedszkolaka:
- cyferki to proporcje, 5kg + 2kg + 3kg; znaczy może być również w uncjach, pudach, jak tam sobie wymarzysz



No i właśnie o to chodzi ze to wcale nie jest takie oczywiste. Jak weźmiesz 300g lawy i 200 g kanumy to zobaczysz, że objętość kanumy jest dużo większa bo jest po prostu lżejsza. 

więc uncje, kilogramy dla starszego przedszkolaka maja znaczenie ale co objętością o której w przedszkolu nie mówili Wink 

Więc tak czy tak ( 2 różne wyniki eksperymentu)


Załączone pliki Miniatury
       
  Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości