• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sosna zwyczajna
#1
Witam! Posiadam sosnę zwyczajna i nie mam absolutnie żadnego pomysłu co mógłbym dalej z nią począć. Proszę o jakieś propozycje Smile


Załączone pliki Miniatury
               
  Odpowiedz
#2
Po pierwsze w doniczce rośnie TYLKO drzewo. Sosnę wyczyścić z rocznych igieł i zadbać by zaczęła puszczać pąki bliżej pnia. Nie wiem jak w doniczce ale może na wiosnę wymaga przesadzenia. Myślę że powinieneś zrezygnować z któreś z gałęzi bo wyrastają na tej samej wysokości.
Pozdrawiam - Bolesław Wujczyk
  Odpowiedz
#3
Podstawowa rzecz - to TY musisz sobie wyobrazić końcowe drzewo.

Gałęzie sosny na tym etapie można dość dowolnie i radykalnie wyginać (pień wyłącznie z użyciem rafii), więc projekt zależy wyłącznie od Twojej wyobraźni.

Poza tym niech się pień pogrubia i kora starzeje.
Nie wierz jednemu mojemu słowu - torturuję drzewa w imię Bonsai dopiero od 2018 roku!
  Odpowiedz
#4
Zrobione Smile z cieciem gałęzi wstrzymam się do przedwiosnia bo jeszcze nie mam pomysłu ktora ma odpaść. Zakupie pastę na ranę, no i rafie, ponieważ pień też chciałbym uformować.


Załączone pliki Miniatury
   
  Odpowiedz
#5
Jak w kulturystyce - najpierw masa, potem rzeźba. Jak chcesz robić gięcia na pniu to śmiało, ale nie tnij. wykorzystaj zbędne gałązki na pogrubienie dopuki nie zniekształca to pnia. Nie krytykuję, sam tak zaczynałem. Radocha jest cały czas, ale na efekty przyjdzie poczekać .
Nic nie jest skończone, dopóki się nie skończy.(Miś Yogi)
  Odpowiedz
#6
Na razie niech ożyje i zacznie rosnąć po przesadzeniu. Nie wiem czy mieszanka którą zastosowałeś będzie najlepsza ale zobaczymy co będzie dalej.
Pozdrawiam - Bolesław Wujczyk
  Odpowiedz
#7
W hodowli drzewek bonsai zasada "najpierw masa, potem rzeźba" również ma swoje zastosowanie, choć w nieco inny sposób niż w kulturystyce. W kontekście bonsai, "masa" odnosi się do zdrowego wzrostu i rozwoju rośliny, co obejmuje zarówno korzenie, jak i liście. Przed przystąpieniem do formowania drzewka, istotne jest, aby drzewko miało odpowiednią wielkość i zdrową strukturę. Dopiero wtedy można skupić się na technikach kształtowania, takich jak cięcie i drutowanie, które pozwalają na nadanie pożądanego kształtu.
Podczas pracy nad bonsai kluczowe jest zachowanie równowagi między wzrostem a formowaniem. Intensywne przycinanie lub formowanie zbyt wcześnie może osłabić roślinę, dlatego ważne jest, aby najpierw skoncentrować się na jej zdrowiu i masie. Po osiągnięciu odpowiedniej wielkości i kondycji, można przejść do bardziej zaawansowanych technik stylizacji, co pozwala na uzyskanie estetycznego efektu końcowego. W ten sposób zasada "najpierw masa, potem rzeźba" sprawdza się także w sztuce bonsai, podkreślając znaczenie zdrowego wzrostu przed przystąpieniem do formowania.



____________________________
https://www.medipakiet.pl/blog/kalkulato...-i-zalety/
  Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości