• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
POMOCY SERISSA
#1
Witam,dziś zauważyłem że na moim drzewku, w okolicy korzeni pojawiły się małe białe robaczki, czy ktoś mógłby mi podpowiedzieć co mam zrobić? drzewko jeszcze tego nie odczuło ale podejrzewam że muszę się spieszyć. Dołączam zdjęcie, dziękuje z góry.


Załączone pliki Miniatury
   
  Odpowiedz
#2
Stara metoda to zanurzyć całą doniczkę w wodzie, do której wcześniej został wsypany tytoń z papierosa.
[Obrazek: 7578766404d0669c8a32a4.gif]
  Odpowiedz
#3
Domowy bardzo dobry sposób choć dla mnie niepalącego strasznie śmierdzący.
Jeżeli skaczą to skoczogonki możesz też użyć chemii.
Pozdrawiam - Bolesław Wujczyk
  Odpowiedz
#4
Czy taka metoda na jajka szkodników też może mieć niszczycielski wpływ?

Oprysk "tytoniowy" na liście nie zaszkodzi dzewku?

Odgarnąłem lekko warstwę ziemi w Sageretii i spotkałem prawdopodobnie białą mszycę, a pod liściem ,było takie coś owalne białe-od razu usunąłem , no i jeszcze nalot białych kropek gdzieniegdzie pod liścmi, roślinę mam dopiero tydzień, jest w okresie aklimatyzacji z tego względu nie chcę stosować ostrych chemicznych środków. Sageretia marnieje z dnia na dzień liście matowieją,wiotkie się robią i przebarwiają się.
  Odpowiedz
#5
Nie szalej. Możesz też zrobić oprysk z innego eko-zielska np pokrzywy ale wątpię żebyś jakąś znalazł.
Pozdrawiam - Bolesław Wujczyk
  Odpowiedz
#6
Herbata z pokrzywy w torebkach ? Smile natomiast witaminy od Marlboro są już w drodze do intruzów :wink: roślinę podlałem dość obficie tą "zainfekowaną" , a resztę dzewek podlałem tytoniówką tylko troszkę, tak profilaktycznie..
  Odpowiedz
#7
Po wczorajszym zanurzeniu doniczki na powierzchnię wody wypłynęły Skoczogonki.
Bonsai z marketu. Ziemia chyba jest nie zbyt super przepuszczalna, dlatego mam pytanie czy można posypać lekko węglem dzewnym dno doniczki ,aby ograniczyć rozwój grzybów na korzeniach po ewentualnym przelaniu?

Czy zastosowanie podłoża z akadamy może bardziej ograniczać rozwój szkodników niż w ziemii ?
  Odpowiedz
#8
Na pewno w aka będą miały mniej jedzenia niż w ziemi z różnymi frakcjami.
Pozdrawiam - Bolesław Wujczyk
  Odpowiedz
#9
Planuję zastosować: 1 warstwa gruba akadama , średnia i na górną warstwę drobniejszą. W tej grubszej rozsypię niewielką ilość węgla dzewnego. Do takiego podłoża mam stosować nawóz Bio Gold.

Może tak być?
do wszystkich gatunków takie podłoże się nadaje?
  Odpowiedz
#10
Nie wiem jak wielka jest ta roślina ale nie sądzę że ma 50cm i wielką doniczkę więc frakcjowanie wg. mnie nie ma większego sensu. Poza tym z tego co widzę roślina jest w aka - chyba że tylko posypane po wierzchu.
BIOGOLD to nawóz organiczny jeżeli chcesz go używać w formie stałej to nie będzie dobrze wyglądał na doniczce w mieszkaniu tym bardziej że w niektórych będą zalęgały się larwy owadów które rozkładają nawóz - z jednej strony chcesz wyjałowić podłoże z frakcji biodegradowalnych z drugiej walisz dokładnie taki nawóz. Ja bym się skłaniał w stronę chemicznych nawozów ale jak wolisz.
Pozdrawiam - Bolesław Wujczyk
  Odpowiedz
#11
Wiąz 30cm
Serissa 30cm
Ligustr 25cm
Sageretia 20cm

W żadnym dzewku nie mam akadamy.
Chcę zrobić porządne podłoża,żeby ograniczyć do minimum problemy z przelaniem,robalami itd. Nie będę na tym oszczędzał,mają być najlepsze Smile
wg ciebie którą grubość akadamy zastosować i ewentualnie który jest najlepszy nawóz chemiczny?
  Odpowiedz
#12
Skoro nie masz akadamy to czyje zdjęcia wklejałeś do forum? Tam widać aka.
Co do nawozów masz całą gamę do wyboru - zwracać uwagę by NPK nawozu było dobrze dobrane do danego okresu.
Pozdrawiam - Bolesław Wujczyk
  Odpowiedz
#13
Ja się podpiąłem pod temat,zdjęcie jest innego użytkownika forum.
O nawozach zatem muszę poczytać,bo nie mam pojęcia żadnego w tym temacie.
  Odpowiedz
#14
Aaaa nie zauważyłem Smile
Pozdrawiam - Bolesław Wujczyk
  Odpowiedz
#15
Chciałem jeszcze zapytać czy którekolwiek robale giną, bądź ograniczają swoją ekspansję przy temperaturze + 2-10st ? powietrze w miarę suche..
  Odpowiedz
#16
To już pytanie do robalologa.
Pozdrawiam - Bolesław Wujczyk
  Odpowiedz
#17
a jakieś obserwacje z własnych doświadczeń?
  Odpowiedz
#18
Nie miałem takich doświadczeń przeprowadzanych. Nie mam czasu rozczulać się nad każdą możliwością od tego jest chemia. Rozpoznanie szkodnika - dobór środka chemicznego - walka - po szkodniku.
Pozdrawiam - Bolesław Wujczyk
  Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości