• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Topola osika jako materiał na bonsai.
#1
Witam

Czy ktoś z Was próbował robić bonsai z topoli(osika), może podzielicie się doświadczeniem z tym gatunkiem drzewa. Ogólnie mało jest jakichkolwiek informacji w necie na ten temat. Z tego co jest to, że mało wieczne drzewo i lubi próchnieć. Jednak jako drzewo ma bardzo ładnie przebarwiające się liście na jesieni i to mnie zachęca do spróbowania. Chciałbym na wiosnę pozyskać właśnie dwa "materiały" z tejże topoli(byłoby to budowanie korony na pniu od zera) o ile gra nie jest warta świeczki.
Pozdrawiam.
  Odpowiedz
#2
Witam
Nie mam doświadczenia z topolami jako bonsai ale mam dosyć szeroką wiedzę dendrologiczną. Topole mają taką strategię przeżycia że jak im zetniesz gałęzie do zera to będą obumierać wypuszczając trochę odrośli z pnia a główna siła pójdzie na wypuszczanie odrostów z szyi korzeniowej albo z korzeni. Jeśli nie masz materiału, przy którym nie będzie konieczne usuwanie konarów to raczej nic z tego nie będzie. I pewnie dlatego jest bardzo mało bonsai z topoli.

Pozdrawiam
Rafał Wodzicki
<!-- w --><a class="postlink" href="http://www.niwaki.com.pl">www.niwaki.com.pl</a><!-- w -->
  Odpowiedz
#3
Podobnie zachowują się też brzozy.
  Odpowiedz
#4
Zdaje się że temat topoli był już na forum ale jeżeli nie to daje przykłady całkiem udanych prób:


Załączone pliki Miniatury
       
Pozdrawiam - Bolesław Wujczyk
  Odpowiedz
#5
Piekny przykład na to, że zawsze warto próbować. Niestety tak jak napisał Rafał te gatunki lubią odrzucić gałąź - najgorsze jak wypadnie gałąź wiodąca.

   

POWODZENIA
  Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości