• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pierwsza przygoda z bonsai - carmona
#1
Witam wszystkich,

Od niedawna jestem szczesliwym posiadaczem drzewka carmona drobnolistna, a w planach jest zrobienie z tego pieknego bonsai Wink

Drzewko kupilem w OBI, wiec zapewne kazdy sie domysla w jakim jest ono stanie. Przerosnieta bryla korzeniowa, az wystaje z doniczki (a jest ona ceramiczna, mala). Moja pytanka jakie sie nasuwaja to przede wszystkim, czy nalezy przesadzac drzewko tuz po zakupie?
Czy ograniczyc sie do zmiany na wieksza doniczke, czy tez kompletnie wymienic glebe?

Moja pytnaia rodza sie stad, ze w waszym poradniku jest napisane
Cytat:Przesadzanie:
Nowo zakupione drzewko rosnące w gliniastym podłożu jak najszybciej przesadzamy. Potem przesadzać co dwa lata. Nie lubi przycinania korzeni.

Tymczasem, wiele osob kaze najpeirw sie drzewku zaklimatyzowac, zapewne potrzebne beda do tego minimum 2 tygodnie, wiec jak to wlasciwie jest? Jaki mielibyscie pomysl na styl dla camony? Oczywiscie wiem ze to juz moja kwestia, ale potrzebuje jakis inspiracji, moze interesujace zdjecia ktore znalezliscie w internecie, albo zdjecia waszych carmon? Mnie osobiscie spodobalo sie to: http://cerebrux.files.wordpress.com/201 ... hylla1.jpg lub to: http://i67.servimg.com/u/f67/13/47/14/72/-08_ca10.jpg ale to drugie to raczej za 10-20 lat prawda? Wink

Ksztalt drzewka pozostawia wiele do zyczenia (zdjecia zamieszcze pozniej, niech no tylko dorwe porzadny aparat), a ponoc ksztalt carmoonie nadajemy jedynie przez przycinanie, drutowanie odpada? Sprawdzilem empirycznie, faktycznie galazki sa mega kruche i nie wyobrazam sobie na nich drutu, wiec jak osiagnac zamierzony cel? Rafia?

Wracam do lektury wszystkiego co znajde na forum i licze na mala pomoc, pozdrawiam Smile
  Odpowiedz
#2
A oto zdjecia drzewka, moge liczyc na mala pomoc teraz? Drzewko jest u mnie dopiero 3 dzien, dzis zamierzam je podlac przez zanurzanie, gleba nawet w srodku jest juz dosyc sucha, co dalej to czas i rady pokaza


Załączone pliki Miniatury
               
  Odpowiedz
#3
Jak na market to ładne, chyba dopiero co przywieźli.
Poczekaj aż się zaklimatyzuje, w tym czasie może spaść kondycja drzewka ale nie musi, po zaklimatyzowaniu się drzewka koniecznie przesadź do trochę większej doniczki w akadamę, przytnij wszystkie bardzo grube i bardzo długie korzenie, podlewaj, nawoź i dawaj dużo słoneczka.
Powodzenia
http://nbonsai-nicrum.blogspot.com/
Mądry ogrodnik pamięta, że dobre cięcie służy tylko ujawnieniu piękna, ale nigdy go nie tworzy .
  Odpowiedz
#4
a uważaj też na pasożyty uprzedzę cię jak bd miał takie brązowe kropki na liściach (kulki) lub gałązkach to pasożyt i działaj od razu. moją Carmonę właśnie on wykończył
  Odpowiedz
#5
Dzieki za rady, a co w kwestii formowania drzewka? Ponoc jest to utrudnione przy carmonie
  Odpowiedz
#6
Problemem jest to, że młode gałązki stosunkowo szybko stają się twarde i kruche przez co utrudnione jest ich drutowanie, a w zasadzie układanie zadrutowanej rośliny. Carmonkę formujemy głównie poprzez cięcia.

Pozdr
  Odpowiedz
#7
Pomoglby mi ktos rozszyfrowac to na przykladzie Carmony?
viewtopic.php?f=19&t=10017
Czy tam po raz ktorys juz i dalej nie za bardzo rozumiem co i jak
  Odpowiedz
#8
Ziemia uniwersalna : żwirek - 2:1
Ziemia uniwersalna : akadama - 1:2
Zrozumiane?


Załączone pliki Miniatury
   
Pozdrawiam - Bolesław Wujczyk
  Odpowiedz
#9
Witam
Czy liscie carmony mozna zraszac wodą ?
Pytam o to bo na jednej ze stron opisujących hodowle ich napisana że moze powodowac infekcje grzybiczne .
pozdrawiam
  Odpowiedz
#10
Infekcje grzybiczne mogą powstawać na każdym drzewie które ma gałęzie skierowane ku górze pod większym kontem niż 90* do pnia, między gałęzią a pniem (patrząc od góry) tworzy się "wanienka", taki zbiornik gdzie utrzymuje się wilgoć dłużej niż musi i to jest zarzewie grzybiczne. Podstawowe wiadomości szkółkarskie i ogrodnicze.
http://nbonsai-nicrum.blogspot.com/
Mądry ogrodnik pamięta, że dobre cięcie służy tylko ujawnieniu piękna, ale nigdy go nie tworzy .
  Odpowiedz
#11
Czy przy przesadzaniu carmony trzeba koniecznie zastosowac drut za pomoca którego przytwierdzamy drzewko do doniczki ? :?
  Odpowiedz
#12
Nie tylko przy carmonie jest to potrzebne ale przy każdym drzewku, aby później w trakcie drutowania lub innych zabiegów kiedy będziemy drzewkiem ruszać nie pozrywać tych najdelikatniejszych korzeni włośnikowych.
  Odpowiedz
#13
A co można uzyc do zabezpieczenia otworów drenazowych?
  Odpowiedz
#14
Drobna siateczka z tworzywa. Do dostania np. w Castoramie na m2 na dziale z siatkami ogrodzeniowymi.
Pozdrawiam - Bolesław Wujczyk
  Odpowiedz
#15
A czy po przesadzeniu drzewka do nowej doniczki liscie drzewka moga zółknąć ?
Czy carmona moze wtedy gubic liscie ?
I jak nalezy pielegnowac drzewko po przesadzeniu?
  Odpowiedz
#16
Przesadzanie to ingerencja w system korzeniowy jak by na to nie patrzyć. Jeśli przesadzasz z podłoża np. marketowego czy szkółkarskiego do mieszanki "akadamowej" u liściaków zazwyczaj czyści się korzenie "do czysta" u iglaków zostawia się część ziemi "przy pniu", udcina korzenie lub nie. Tak czy siak ingerencja jest i różne drzewka/rośliny reagują różnie w zależności od kondycji, pory przesadzania i wielu innych czynników. Reakcja rośliny jest też różna, rośliny mogą zrzócać liście bo system korzeniowy skrócony nie wyrabia na masę zieloną, szok po przesadzeniu czy po cięciu korzeni itd. itd. Postaw sie na miejscu roślinki i amoutuj sobie rękę, jak się będziesz czół?
http://nbonsai-nicrum.blogspot.com/
Mądry ogrodnik pamięta, że dobre cięcie służy tylko ujawnieniu piękna, ale nigdy go nie tworzy .
  Odpowiedz
#17
A czy ziemia w doniczce musi byc ubita czy moze byc zruszana ? :?
  Odpowiedz
#18
Big Grin Kolego udaj się na jakieś warsztaty najlepiej. Za chwilę zapytasz czy ubijać pałeczką czy kołeczkiem. Jak widać jesteś zielony w tym temacie więc lepiej przesadzaj to drzewko z kimś kto to już robił (z pozytywnym skutkiem rzecz jasna). Każde zbyt mocne ugniecenie ziemi może doprowadzić do zmiażdżenia lub urwania korzeni.
  Odpowiedz
#19
Drzewko juz jest przesadzone i jak narazie wypuszcza nowe pędy ,ale drzewko gubiło przez pierwsze dni liscie teraz jak narazie juz przestało :?
Więc mysle ze dobrze przesadziłem moje drzewko bonsai . Smile A ziemi az tak mocno nie ubijałem robiłem to z wyczuciem , bo zdaje sobie sprawe z tego że mozna uszkodzic koszenie
  Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości