• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
artykuł "Rytmika wzrostu korzeni"
#1
Witam
W ostatnim numerze dwumiesięcznika Szkółkarstwo (4/2011) jest bardzo ciekawy artykuł na temat rytmiki wzrostu korzeni dr hab. Piotra Murasa (Uniwersytet Rolniczy w Krakowie). Autor przedstawia w nim bardzo ciekawe wyniki badań niemieckich naukowców jak i swoje obserwacje na temat rytmiki wzrostu korzeni i części zielonych w różnych porach roku w rozbiciu na drzewa iglaste i liściaste oraz konkretne gatunki. Wyjaśnione jest tam np. dlaczego można kopać większość "iglaków" w czerwcu i na początku lipca (intensywny wzrost korzeni w na przełomie lipca i sierpnia) albo dlaczego przesadzanie jesienią jest niekorzystne (korzenie przestają rosnąć u większości gatunków z końcem września a zaczynają na początku kwietnia). Doświadczony bonsaista o tym wie ale tu może znaleźć naukowe wytłumaczenie.
Pozdrawiam
Rafał Wodzicki
<!-- w --><a class="postlink" href="http://www.niwaki.com.pl">www.niwaki.com.pl</a><!-- w -->
  Odpowiedz
#2
Wszystko sie zgadza, ale autor zaznacza, że badania te dotyczą północno -zachodnich Niemiec i w Polsce należy uwzględnić lokalny klimat i oprzeć sie na krajowych obserwacjach fenologicznych. Ale należy podkreślić doświadczenia autora z przesadzaniem roślin przed okresem intensywnych i długotrwałych opadów deszczu do bardzo dobrego podłoża, przepuszczalnego, co uchroniło rośliny przed obumarciem...z własnego doświadczenia pare lat temu padła mi sosna (pinus sylvestris) w lipcu właśnie w czasie intensywnych opadów deszczu, co prawdopodobnie świadczyło o złej mieszance glebowej.
M K
  Odpowiedz
#3
Odkopuje temat. Jest ktoś w posiadaniu tego artykułu o korzeniach, w wersji elektronicznej, zdjeć, skanów lub innej? Potrzebne do celów naukowo dydaktycznych na uczelnie...
Pozdrawiam
Sebastian Dawidowski
<!-- m --><a class="postlink" href="http://yamadoribonsai.blogspot.com/">http://yamadoribonsai.blogspot.com/</a><!-- m -->
  Odpowiedz
#4
Witam
Na stronie http://www.szkolkarstwo.pl/ jest kontakt do działu sprzedaży i jak mają jeszcze ten numer na stanie wejdziesz w jego posiadanie w legalny sposób.

Pozdrawiam
Rafał Wodzicki
<!-- w --><a class="postlink" href="http://www.niwaki.com.pl">www.niwaki.com.pl</a><!-- w -->
  Odpowiedz
#5
RafiW, wielkie dzięki za namiar Smile Myślę, że się przyda.
__________________
https://house-solutions.pl/fotowoltaika/
  Odpowiedz
#6
ciekawy ten artykuł, fajnie że go polecieliście
  Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości