• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tuja zywotnik zachodni pomysł na drzewko
#1
Witajcie Wink na początku maja pozyskałem w szkółce leśnej trochę zaniedbane drzewko stojące wraz z innymi gdzieś na uboczu , przyciągnęło mój wzrok ze względu na swój pieniek (13 cm obwód) i ładny kolor igliwia Wink początkowo moje plany wyglądały tak iż skrócę drzewko na wysokości około 30 cm i będę budował je od nowa schodząc koroną ku dołowi a pieniek po latach zacznę powoli obdzierać ze skórki Smile lecz teraz zastanawiam się czy aby na pewno tak zrobić czy nie lepiej zostawić drzewko przykładowo na 50 cm wysokości i budować je jak typowe klony buki czy graby , czy tez na rozwidleniach u góry zrobić jin a po bokach rozgałęziać robiąc chmurki ku dołowi , i czy wg dam rade tak ukształtować tuje bo nie widziałem zbyt dużo tematów i postów odnośnie tego typu drzewka Wink jak myślicie?


Załączone pliki Miniatury
                           
  Odpowiedz
#2
Sam jestem ciekaw jak się formuje thuje. Na necie widziałem zaledwie kilka egzemplarzy. Ludzie piszą, że się nie nadaje ale ja uważam, że jest to po prostu trudna roślina do prowadzenia jako bonsai. Największym utrudnieniem jest zieleń. Żywotniki niby przycina się latem i dobrze znoszą cięcia...
Ja nie mam dostatecznej wiedzy i też byłbym bardzo wdzięczny jakby ktoś coś napisał o nich. Sam mam starą, niską, ciekawą thuję ale na razie nie ruszam bo za mało wiem.
  Odpowiedz
#3
W thuji nie drewnieją gałęzie. Nie da się kształtować drutem. W grę wchodzi tylko przycinanie. Gałęzie wracają do stanu przed formowaniem drutem i dlatego nie nadają się na bonzai.
  Odpowiedz
#4
...piszesz pan bzdury jakich mało, przykłady:
http://badgerbonsai.wordpress.com/2008/ ... identalis/
http://www.youtube.com/watch?v=Vf6Qh38MaXE
http://www.youtube.com/watch?v=hNmy719RawM
Hinoki (Chamaecyparis obtusa) Cyprysik japoński w uprawie niczym się nie różni od żywotnika powiem że thuja jeszcze szybciej rośnie i się zagęszcza.
Teraz pytanie, skoro nie drewnieją w thuji pędy to skąd w tym krzewie, drzewie bierze się zdrewniały pień lub wiele pni (jeżeli jest to krzew).


Załączone pliki Miniatury
           
pozdrawiam RB
  Odpowiedz
#5
W takim razie przepraszam i proszę o własne refleksje Kamilu po formowaniu. Może faktycznie nie wszystkie odmiany się tak zachowują.
  Odpowiedz
#6
Jeśli mogę dodać coś od siebie. Moja thuja rośnie w gruncie i była dość rozrośnięta w kształt kuli. Wiosną została dość mocno przycięta gdyż w środku była praktycznie pusta. Jestem bardzo zadowolony bo mocne cięcia i prześwietlenie spowodowały, że thuja do dzisiaj wypuściła sporo nowych pędów od środka zarówno w dolnych partiach jak i po środku. Będzie z czego wybierać. Pieniek jest dość gruby i thuja ma parę lat więc na pewno coś z niej będzie. Teraz jednak nie ma się czym chwalić, może za jakiś czas Tongue.

Ja jestem zadowolony jeśli chodzi o żywotnika. Jedynie trzeba uważać na gałęzie bo nawet te młode dość łatwo się łamią, chodzi mi połączenie gałęzi z pniem. Same gałęzie są elastyczne.

Pozdrawiam serdecznie.
  Odpowiedz
#7
Problem z thują jest taki że po drutowaniu i formowaniu w docelowym kształcie gałęzie wracają do poprzedniego stanu. Ale może tak jak pisałem są różne odmiany.
  Odpowiedz
#8
Kolego nie masz racji. Żywotniki tak jak cyprysiki i jałowce są doskonałym materiałem na bonsai. bardzo dobrze znoszą cięcie, drutowanie i wszystkie inne zabiegi formujące. Gałęzie bardzo szybko utrwalają zmianę kształtu.
Włodzimierz Pietraszko
<!-- w --><a class="postlink" href="http://www.bonsai.pl">www.bonsai.pl</a><!-- w -->
  Odpowiedz
#9
Może chodziło nie o gałęzie a o masę zieloną która wykrzywia się we wszystkie płaszczyzny co jak dla mnie nie wygląda nieapetycznie. Robert przytoczył zdjęcia niezłych dział więc jak widać żeby zrobić bonsai z pozornie nie nadającej się do tego rośliny trzeba mieć materiał z wielką predyspozycją.
Pozdrawiam - Bolesław Wujczyk
  Odpowiedz
#10
Z IBC, dotyczy tuji szmaragd: http://ibonsaiclub.forumotion.com/t2819 ... ight=thuja .
Co do tego przykładu nasuwa się pytanie czy jest sens uwalić dwumetrową thuje aby zrobić sobie bonsai z jednej gałązki?
Inny przykład: http://ibonsaiclub.forumotion.com/t2765 ... ight=thuja co świadczy, że można spróbować.
Pozdrawiam.
  Odpowiedz
#11
W takim razie jadę do mojej babci która prowadzi szkółkę thuji. Kiedyś na spotkaniu w egzotarium ktoś powiedział że nie jest to najlepsza roślina na bonsai a ja łatwo wierny do teraz tak myślałem. Dziękuję za oświecenie. Teraz zostaje mi tylko okiełznać zieleń Smile)
  Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości