• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jałowiec-listopad 2006
#1
Jest to pierwsze moje formowanie drzewa prosto ze szkółki.Pozyskałem kilka yamadroi ,ale efekty jak wiadomo nie rpzychodza od razu i będzie cos z nich za pare lat jak podrosną.Chciałem więc sprobować tak jak sie w zasadzie powinno-od materiału szkółkarskiego.Wyszło mi coś takiego;
[Obrazek: 332_jalowiec_front_forum_1.jpg]
[Obrazek: 332_jalowiec_tyl_forum_1.jpg]

[Obrazek: 332_jalowiec_w_przyszlosci_front_forum_1.jpg]
[Obrazek: 332_jalowiec_w_przyszlosci_1.jpg]

Tak mniej więcej widze Jałowca za rok jak przeznaczone na jin gałęzie stwardnieją.Prosze o wszelkie sugestie dotyczace formy, stylu,czy dalszej jego,,drogi''.
[Obrazek: 332_PICT0212_1.jpg]
Pozdrawiam Wiktor Kłyk
  Odpowiedz
#2
wiesz Wiktor , myślę że tak jak jest teraz jest na razie dobrze , robienie shari na tak niewielkiej rośliinie mija się z celem , pozwól mu na razie przyrastać na max , a za kilka latek , kto wie , może się okazać że ta koncepcja się sprawdzi (młode rośliny zbyt szybko zalewają takie shari , ai przy tym wolniej rosną zużywając energię na leczenie ran) :roll: :wink:
  Odpowiedz
#3
Jacek ma racje. Pozatym ze drut nałozony w nieladzie i wyglada ochydnie kształt i koncepcja dla rosliny całkiem mi sie podoba. Podaruj jej conajmniej 2 lata samoistnego wzrostu rozbudowujac tylko chmurkę. O shari sie nie martw zauwazysz ze w jałowcach wyznacza sie ono samo. Korone zbudowałes z jednej galezi wiec jesli uszkodzisz wiazke porwadzaca do niej roslina zginie i bedzie lipa. Uzboj sie w cierpliwosc a bedziesz mial naprawde ciekawego shohina.
Pozdrawiam - Bolesław Wujczyk
  Odpowiedz
#4
Drutowanie rzeczywiście w porownaniu do warsztatowego ,,ohydne''Tongue,...technike zamierzam wkrotce przyswoic.Z shari poczekam sezon dwa tak jak sugerujecie.Najwazniejsze ze odbior kompozycji przez was-doswiadoczonych kolegow jest pozytywny a to ogromnie mnie cieszyWink
Chmurka stworzona jest z kilku gałązek (moze nie widac na zdjeciu) wiec jeśli strace jedna nic sie nie stanieWink.....reszte zrobi czas.Wink
Pozdrawiam Wiktor Kłyk
  Odpowiedz
#5
jałowiec przeżył formowanie z listopada i bardzo szybko sie zagęszcza Confusedhock:
[Obrazek: 332_PICT0023_1.jpg]
[Obrazek: 332_PICT0019_1.jpg]
Pozdrawiam Wiktor Kłyk
  Odpowiedz
#6
Tak jak wczesniej napisalem obiecujaca roslina ale druty nadal na nim wygladaja ochydnie. Fajnie ze przezyla
Pozdrawiam - Bolesław Wujczyk
  Odpowiedz
#7
jestem prawie pewny, ze drutu sie juz wrastaja, przedrutuj rosline
  Odpowiedz
#8
Smileprawie robi wielka różnicę.Kilka drutów ściągnęłem wlasnie dlatego ze sie wrastaly.jednak masz racje muszę być czujny bo teraz ostro przyrasta i te co dzis sa nie wrośniete jutro moga już być.(zwlaszcza te na pniu)
Pozdrawiam Wiktor Kłyk
  Odpowiedz
#9
lekko wrośnięte druty na sporej roślinie to nie jest żaden problem , wręcz przeciwnie , bowiem blizny dość szybko się zabliźniają , a pozostające ślady są albo niewidoczne , albo świetnie postarzają konary , oczywiście należy się wystrzegać wrostów na pniu , a przedrutowywanie należy przeprowadzić zawsze odwrotnoskrętnie, czyli jeśli stare druty były nałóżone :roll: Big Grin :wink: prawoskrętnie , to nowe zakładamy lewoskrętnie
  Odpowiedz
#10
a to ja mam pytanie do jacka , skad ta teoria ze przedrutowanie trzeba robic odwrotnie niz wczesniejsze oraz ze blizny swietnie postarzaja konary ???????????
  Odpowiedz
#11
Dokładnie z doświadczenia Mariuszu , zaobserwowałem to na kilku moich jałowcach , być może jestem w błędzie , jednak ten efekt , jaki na nich uzyskałem podoba mi się , oczywiście mówiłem o lekkich wrostach , nie takich do samego żywego , a odwrotnieskrętnie z takiego powodu iż dzięki temu nawijając nowy drut nie muszę go tak idealnie kontrolować by nie pchał się ponownie w rowki po wcześniejszych wrostach , ale dlaczego pytasz o takie szczegóły , jeśli się mylę to mnie popraw , bowiem jest bardzo prawdopodobne że robię coś źle i się mylę , dlatego wolałbym to jak najszybciej naprawić :roll: :wink: Big Grin
  Odpowiedz
#12
Wstawiam aktualne fotki,już bez drutówWinkjak widzicie jałowiec nabrał sporo zielonego.Na wiosnę zamierzam go prześwietlić bo stał sie trochę przyciężki.
[Obrazek: 332_PICT0143_1.jpg]
[Obrazek: 332_PICT0141_1.jpg]
Pozdrawiam Wiktor Kłyk
  Odpowiedz
#13
W tym temacie równierz czas na świezynki, mimo tego że smoczek na razie jest w stanie solidnego zapuszczenia.
[Obrazek: 332_smok_1.jpg]
[Obrazek: 332_PICT0022_1.jpg]
[Obrazek: 332_smok1_1.jpg]
Pozdrawiam Wiktor Kłyk
  Odpowiedz
#14
Witam. Jałowiec został poddany kuracji odchudzającej. Zastanawiam się nad wyborem frontu (zdj. 1 lub 2). Wszelkie sugestie mile widziane.


Załączone pliki Miniatury
       
Pozdrawiam Wiktor Kłyk
  Odpowiedz
#15
witam Wiktor.ja nie będę się zagłębiał w detale odnośnie drutowania ,formy,itp.tylko jak patrzę na przedostatnią fotkę (ostatni Twój post)to mam wrażenie że masz dużą część bryły korzeniowej nie przysypanej podłożem chyba że źle widzę.czy to nie zagrozi twojej roślinie???
Adam Kisieliński
tel.506-237-804
  Odpowiedz
#16
Cel zamierzony. Większość korzeni znajduje się głęboko w donicy. W ten sposób chcę wynieść roślinę wyżej na podstawie z korzeni w kształcie stożka. Te które są teraz suche uważam za zbędne w aspekcie przyszłego kształtu jałowca.
ps. dlaczego nie będziesz sie zagłębiał w formę?? przecież właśnie o wszelkie kostruktywne sugestie co do formy mi chodzi.
Pozdrawiam Wiktor Kłyk
  Odpowiedz
#17
Dlaczego nie chciałem się zagłębiać co do formy jak napisałem wcześniej z kilku powodów np.
-we wcześniejszych postach koledzy bonsaiści już dużo napisali a ja się z tymi opiniami zgadzam więc nie chciałem ich powielać
-jeżeli mam się wypowiadać na temat formy wolałbym widzieć roślinę na żywca
-te korzenie rzuciły mi się w oko więc o nich napisałem
-możliwe również że i moje możliwości i wiedza praktyczna nie są wystarczające tym bardziej że mam podobnego jałowca w podobnej formie i coś mi w nim nie pasuje jak zrobię zdjęcia to dodam na forum.
Adam Kisieliński
tel.506-237-804
  Odpowiedz
#18
Uaktualniam temat, wyciąłem kilka badyli, troche zarósł, więc niedługo idzie do układania.


Załączone pliki Miniatury
           
Pozdrawiam Wiktor Kłyk
  Odpowiedz
#19
dość przyjemnie wygląda
  Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości