• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Moja mała kolekcja irg (Cotoneaster)
#29
Nie wiem jak odpowiedzieć na to pytanie. Ważne jest jak roślina wygląda na początku i co chcemy z nią osiągnąć. Oczywiście jak chcemy pracować z irgami o dużych liściach typu irga błyszcząca no to musimy znaleźć odpowiednio duży materiał, żeby dobrze się prezentował w stanie ulistnionym. Inne irgi o małych liściach różnią się na tyle liśćmi, typem wzrostu czy układem gałęzi zależnie od gatunku, że wszystko to musimy brać pod uwagę przy dopasowaniu konkretnej rośliny do formy jaką chcemy osiągnąć. Bardzo dobra jest irga purpurowa bo zrzuca liście na zimę i pięknie się przebarwia, łatwo nadać jej kształt i szybko się zagęszcza, niestety ciężko ją dostać jako czysty gatunek, a odmiany o barwnych liściach średnio się nadają. Inne irgi typu płożąca, łyżeczkowata, szwedzka czy położona dobrze się prowadzą ale minusem jest to, że są półzimozielone i w zimie wyglądają nieciekawie. Irga pozioma też jest dobra ale jej ułożenie gałęzi, które przypomina szkielet ryby i wszystkie gałęzie są w jednej płaszczyźnie, trochę utrudniają pracę z nią. Wydaje mi się, że wszystkie irgi, które sobą coś reprezentują nadają się do formowania tylko trzeba dostosować docelową formę i środki przy jej nadawaniu do konkretnego gatunku.
Pozdrawiam
Rafał Wodzicki
<!-- w --><a class="postlink" href="http://www.niwaki.com.pl">www.niwaki.com.pl</a><!-- w -->
  Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości