• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kalendarz pielęgnacji Bonsai domowych
#1
STYCZEŃ
Rośliny w pomieszczeniach ogrzewanych należy nawozić w większych odstępach czasu niż od wiosny do jesieni. Konieczna jest stała kontrola wilgotności podłoża. Jeśli w pomieszczeniu ograniczony jest dostęp naturalnego światła występuje konieczność dooświetlania drzewka specjalną lampą. Bonsai w okresie zimowym ma niewielkie zapotrzebowanie na wodę, chyba że stoi przy grzejniku. Wówczas maleje wilgotność powietrza i mogą wystąpić zaburzenia w postaci usychania końcówek liści i ich więdnięcia. Zimą drzewka wykonane z sukulentów ograniczamy podlewanie do minimum. Można drutować ficusy.

LUTY
Ogólna pielęgnacja jest taka sama jak w styczniu. Dodatkowo można przesadzić bonsai, które znajdują się w pomieszczeniach nie ogrzewanych. Można zmienić formę drzewek poprzez przycinanie, przede wszystkich tylko tych, które znajdują się w pomieszczeniach nie ogrzewanych. Zaleca się usunąć martwe pędy i grube konary. Również w lutym powinno się skorygować za pomocą drutu kształt drzewka.

MARZEC

W tym miesiącu zalecane jest przesadzanie drzewek pokojowych (wyjątek stanowią niektóre gatunki, które należy przesadzać dopiero po kwitnieniu). Bonsai które przez całą zimę znajdowały się w pomieszczeniach nie ogrzewanych potrzebują teraz więcej wody. Można zmienić kształt bonsai pokojowych. Również w tym miesiącu wykonuje się drutowanie drzewek. Marzec to okres w którym mogą pojawić się szkodniki, dlatego trzeba się systematycznie przyglądać roślince i ewentualnie można wykonać oprysk zapobiegawczy.

KWIECIEŃ
Jeśli w ciągu dnia jest ciepło można roślinę wynieść z pomieszczeń na dwór. Należy jednak przenieść drzewko w nocy do domu i tak w kółko aż do zimnych ogrodników. Stopniowo należy zwiększać ilość wody podczas podlewania u wszystkich rodzajów bonsai. U niektórych drzewek należy przyciąć pierwsze pojawiające się pędy. W kwietniu drutuje się rośliny indoor . Należy bacznie obserwować rośliny w ogrodzie, czy nie pojawiły się jakieś szkodniki.

MAJ
Wszystkie bonsai należy stawiać na początek w półcieniu, by stopniowo przyzwyczajać je do coraz silniejszych promieni słonecznych. Jeśli tego nie uczynimy, może dojść do poparzenia bonsai. Rośnie zapotrzebowanie na wodę, szczególnie wtedy, gdy pojawiają się nowe pędy. Warto nawozić w maju niektóre gatunki, nie wolno tylko tych, które były niedawno przesadzane.

CZERWIEC
Bonsai należy podlewać codziennie, a nawet kilkakrotnie na dzień w zależności od gatunku. Prawie wszystkie bonsai należy w czerwcu nawozić. Wszystkie drzewka poddajemy przycinaniu. Dodatkowo każdy młody wyrastający pęd można od razu formować i drutować. Należy uważać na coraz ostrzejsze słońce i w razie poparzeń rośliny cieniować.

LIPIEC

Podczas upałów nie wolno zapomnieć o wodzie dla roślinek. Niektóre trzeba podlewać kilkakrotnie dziennie. Podczas podlewania trzeba uważać, by krople nie wylądowały na liściach, ponieważ będą działać jak soczewka i może dojść do oparzeń. Większość drzewek wymaga ponownego przycięcia. Co ciekawe rany w tym miesiącu goją się wyjątkowo szybko. Należy zdjąć drut roślinom, które szybko rosną, by nie wrzynał się w korę. Ewentualnie można poluzowywać co parę dni.

SIERPIEŃ
Występuje ciągłe zapotrzebowanie na większą ilość wody. Pamiętajmy, by niektóre gatunki podlewać nawet kilka razy dziennie. W tym miesiącu zaprzestaje się stopniowo nawożenia bonsai pokojowych. Natomiast rośliny kwitnące i owocujące powinny być nawożone nawozem zawierającym fosfor i potas. W sierpniu raczej nie powinno się przycinać drzewek, ponieważ muszą się przygotować do nadchodzącej pory spoczynku. Koniecznie trzeba kontrolować druty. Te które wrastają koniecznie należy usunąć.

WRZESIEŃ
Spada zapotrzebowanie na wodę, jednak nie wolno doprowadzić do zbytniego przesuszenia podłoża. Zaczynamy doświetlać rośliny: najpierw godzine dziennie i stopniowo, aż w grudniu do 6 godzin. Pod koniec miesiąca uważać na wczesne przymrozki i przenieść rośliny do domów- może wystąpić zjawisko aklimatyzacji!

PAŹDZIERNIK
W dalszym ciągu spada zapotrzebowanie na wodę. Należy pomóc przygotować się roślinom do zimy. Nie wolno już stosować przycinania ani drutowania- wyjątkiem są ficusy, które możemy drutować. Nawozimy raz na miesiąc (w zależnośći od gatunku)

LISTOPAD I GRUDZIEŃ

Żadne bonsai nie jest już na powietrzu przed domem. Wszystkie bonsai znajdują się w stanie zimowego spoczynku. Należy uważać na ciepłe powietrze znad kaloryferów i ewentualnie starać się podwyższyć stopień wilgotnośći powietrza.


Wiadomości w tym wątku

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości