• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sosna / początek
#1
Witam,

W zeszłym roku spodobały mi się kształty pnia jednej sosny, więc na jesień podkopałem ją dookoła wsadziłem do rowka folię i torf., tak zostawiłem na zimę i na wiosnę tego roku przesadziłem ją do donicy drewnianej.

Czytałem, że obecnie się wycina igły stare - czy to robić?
Myślę, że co do częściowych większych cięć - to na wiosnę?
Czy przesadzać do czegoś mniejszego? - na razie w donicy jest ziemia rodzima i moja / mieszanina piasku żwirku i torfu.
Fajnie by było powalczyć jakoś o zagęszczenie bliżej pnia.

Do tej pory robiłem drzewka domowe i jałowce z sosną nie mam żadnego doświadczenia, proszę o pomoc.


Załączone pliki Miniatury
                   
  Odpowiedz
#2
O postępowaniu w przypadku formowania bonsai z sosny można by było napisać książkę a o przygotowywaniu materiału na przyszłe formowanie jako bonsai kolejną. Twój materiał jak na razie potrzebuje ok 3-4lat przygotowań by można było zrobić jakieś wstępne formowanie. Ciężko odpowiedzieć na twoje pytania w jednym poście. Będzie duuuuużo łatwiej jak zaczniesz od roślin już częściowo przygotowanych lub z lepszymi predyspozycjami do formowania niż to co na zdjęciu.
Pozdrawiam - Bolesław Wujczyk
  Odpowiedz
#3
(09-14-2022, 08:00 PM)Bolas napisał(a): O postępowaniu w przypadku formowania bonsai z sosny można by było napisać książkę a o przygotowywaniu materiału na przyszłe formowanie jako bonsai kolejną. Twój materiał jak na razie potrzebuje ok 3-4lat przygotowań by można było zrobić jakieś wstępne formowanie. Ciężko odpowiedzieć na twoje pytania w jednym poście. Będzie duuuuużo łatwiej jak zaczniesz od roślin już częściowo przygotowanych lub z lepszymi predyspozycjami do formowania niż to co na zdjęciu.

Troszkę artykułów poczytałem, ale to było mało sprecyzowane - w internecie. To może inaczej, co polecasz aby przeczytać na temat przygotowania?
  Odpowiedz
#4
Super zrobiona donica! Jestem pod wrażeniem jak to jest przemyślane!




__________________________________
https://samozatrudniony.pl/ubezpieczenie-grupowe
  Odpowiedz
#5
Nie znam książek o sosnach a najlepsza możliwą nauką jest praktyka więc znaleźć kogoś kto w twojej okolicy się na tym zna i podzieli z tobą wiedzą,
Pozdrawiam - Bolesław Wujczyk
  Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości