Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 
  Podgląd wydruku

Mój bonsai
Autor Wiadomość

PostZamieszczono: 05 lip 2018, 17:24 

Imię i nazwisko: Marian Snek
Hej witajcie wszyscy. Doszedłem do wniosku, że wejdę głębiej w temat, bo widzę że posiadanie drzewka Bonsai to jest jednak sztuka :) Miałem różne problemy ze swoim drzewkiem, aż w końcu go pokochałem ;) Stracił wszystkie liście, gdzie najprawdopodobniej przyczyną było przelanie drzewka... tak mi się wydaję. Liście robiły się czarne i masowo padały. Prawdę mówiąc do tej pory nie jestem w 100% przekonany w jaki sposób pielęgnować moje drzewko. Czytałem trochę, ale pielęgnacja różni się jednak trochę w zależności od rodzaju drzewka Bonsai.

1. Moglibyście mi pomóc w identyfikacji mojego drzewka ? Jaki to konkretnie gatunek ? Jedynie wiem co miałem napisane na doniczce "Bonsai w kształcie S" ....

2. Co zrobić z tym nalotem? Jest on spowodowany twardą wodą ? Dostałem podpowiedź żeby to zeskrobać nożem, ale coś mi się nie widzi ten sposób. Korę zedrę przecież....

Pozdrawiam

Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

Mój bonsai

PostZamieszczono: 05 lip 2018, 23:41 
Awatar użytkownika

Imię i nazwisko: Bolesław Wujczyk
Nalot to kamień z wody kranowej. A roślina to ficus.

Mój bonsai

PostZamieszczono: 06 lip 2018, 09:20 
Awatar użytkownika

Imię i nazwisko: Jan Miecław Ziuńkiewicz
Plus tego drzewka jest taki, że trzeba bardzo chcieć, żeby wykończyć fikusa.
Latem na balkon, niech odżyje. Podłoże do wymiany - latem nie jet problemem, za to zimą w kokosie będą gnić korzenie.
Co do osadu to jak wyżej - od twardej wody. Wypłucze się jak zaczniesz podlewać zmiękczoną. Sposobów na wodę jest kilka. Osobiście polecam zwykły dzbanek z wymiennym filtrem - podwójny plus: nie masz osadu ani w czajniku ani na drzewkach.

Mój bonsai

PostZamieszczono: 06 lip 2018, 14:32 

Imię i nazwisko: Marian Snek
No że ficus to wiedziałem tylko chodziło mi o odmianę. Znalazłem w końcu. Może komuś się przyda później. Jest to Ficus microcarpa Ginseng typu S.

@Poso dlaczego podłoże do wymiany ? Nawożę je teraz 1x na 2 tygodnie. od początku wiosny... konieczne to ?

Re: Mój bonsai

PostZamieszczono: 06 lip 2018, 22:54 

Imię i nazwisko: Patryk Borówka
KaSyX pisze:
No że ficus to wiedziałem tylko chodziło mi o odmianę. Znalazłem w końcu. Może komuś się przyda później. Jest to Ficus microcarpa Ginseng typu S.

@Poso dlaczego podłoże do wymiany ? Nawożę je teraz 1x na 2 tygodnie. od początku wiosny... konieczne to ?

Nie do końca rozumiem. Ficus microcarpa - OK ( dosłownie ficus tępy", Gingseng - wiesz co to słowo oznacza? Wujek google by ci nawet powiedział że to w dosłownym tłumaczeniu to rzeń-szeń - bardziej nazwa handlowa od kształtu "podkładki" na której masz szczepienia ficusa. Ale typ??!! Pierwsze słyszę żeby rośliny były tak klasyfikowane żeby jeszcze typ podawać. A tym bardziej jakiś typ "S". Może to być co najwyżej nazwa handlowa.

To że nawozisz go 1 x 2 tygodnie nic nie oznacza. Proponuje poczytać więcej o bonsai - tylko tak solidnie a zobaczysz różnicę. Ja sam tak zaczynałem jakieś 4 miesiące temu i mam innego ficusa - a bardziej marchwekę.. i nie jestem jakoś z tego szczególnie dumny. Ale za to wdzięczny jestem tej roślince i osobie która mi ją dała za to że przejrzałem na oczy i złapałem bakcyla choć dopiero zaczynam raczkować w tej sztuce.

Re: Mój bonsai

PostZamieszczono: 08 lip 2018, 07:58 
Awatar użytkownika

Imię i nazwisko: Jan Miecław Ziuńkiewicz
KaSyX pisze:

Żeby nie bylo, nie jestem jakimś przeciwnikiem kokosa. Sam go stosuje do sadzonek i tam gdzie szkoda dać lepsze podłoże. Trzeba jednak znć jego wady - jest słabo przepuszczalny i po krótkim czasie sie "zbija".
Dodatkowo twój fikus jest w dużym wiadrze gdzie owego podłoża jest kilkanaście litrów.
Latem wciąż wilgotne podłoże nie jest dużym problemem, jest ciepło i drzewko z rejonów tropikalnych sobie poradzi.
Natomiast zimą fikus potrzebuje znacznie mniej wody (zimowanie fikusa polega na zmniejszeniu ilości wody). Jedno podlanie w tym przypadku sprawi, że wilgoć będzie utrzymywała się około miesiąca. Liście zaczną opadać w konsekwencji gnicia korzeni.
Czy przesadzanie jest konieczne? To twoja decyzja, pewnie znajdą się ludzie, którzym w takim podłożu takie drzewko przetrwało lata. Osobiście wyciągnął bym drzewko i bez ingerencji w korzenie wsadzil bryłe do mniejszego pojemnika i obsypał czymś bardziej przepuszczalnym.

ps. Nie wiem dlaczego, ale jest wysyp tych fikusów w marketach w okresie październik-listopad, czyli chyba najgorszym na przyniesienie takiego drzewka do domu.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]