Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 
  Podgląd wydruku

Heloł/ Świerk
Autor Wiadomość

PostZamieszczono: 24 paź 2017, 18:19 

Imię i nazwisko: Szymon
Witam wszystkich forumowiczow!

Jak pewnie wiekszosc z was zauwazyla, to moj pierwszy post.

Zainteresowalem sie tematyka bonsai prawie ze dokladnie rok temu. Sukcesywnie poszerzam swoja wiedze i wydaje mi sie, ze
bedzie to moim hobby na lata.

Przed wczoraj, spacerowalem po lesie z psami i natrafilem na taki ciekawy wg mnie okaz rodzimego świerku- uwazam, ze ma on potencjal aby w przyszlosci stac sie niezlym bonsai- lekko podcialem korzen ( byl dosc obszernie, zdrowo rozbudowany) i umiescilem go w glebszej donicy, po czym zaczalem prace nad wstepnym formowaniem ( niewykluczone ze za wczesnie, zdaje sobie sprawe ze optymalnie byloby poczekac conajmniej jeden sezon). Niestety nie wpadlem na to aby pstryknac zdjecie przed cieciem ale zrobilem je tuz przed formowaniem- fot1.
Dolaczam rowniez dwa zdjecia finalne- fot 2/3 i z tego miejsca chcialem spytac- co sadzicie o tym drzewku? Jakie macie zdanie odnosnie tego materialu na bonsai? Co sadzicie na temat fomorwania? Czy moj koncept wg was jest w porzadku? Czy to drzewko ma szanse stac sie na przestrzeni kilku lat drzewkiem bonsai? I jeszcze jedno pytanie- niestety nie posiadam podworka gdyz mieszkam w kamienicy, mam swiadomosc tego iz okres spoczynku rodzime drzewka musza spedzic w temperaturze ponizej tych 12st. C, ze wzgeldu na okres spoczynku- czy taki iglaczek przezyje, jezeli zime spedzi na zimnej klatce schodowej ( nieogrzewanej) z dostepem do swiatla na parapecie?

Dziekuje z gory za odpowiedz, prosze z tego miejsca o zaniechanie zbednych zlosliwosci i o merytorycznosc.
Pozdrawiam serdecznie! Milej jesieni!

Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

Heloł/ Świerk

PostZamieszczono: 24 paź 2017, 20:43 
Awatar użytkownika

Imię i nazwisko: Bolesław Wujczyk
Cytuj:
Dziekuje z gory za odpowiedz, prosze z tego miejsca o zaniechanie zbednych zlosliwosci i o merytorycznosc.

To będę milczał bo ile razy by tego nie napisać i tak zrobicie po swojemu.

MOD: Nie dublujemy postów.

Re: Heloł/ Świerk

PostZamieszczono: 24 paź 2017, 20:47 

Bolas pisze:
Cytuj:

To będę milczał bo ile razy by tego nie napisać i tak zrobicie po swojemu.

MOD: Nie dublujemy postów.

w porzadku, moj blad

a zamiast milczenia prosilbym o wypowiedz odnosnie tematu, pozdro

PostZamieszczono: 24 paź 2017, 21:21 

Kolego Szymonie jak by to ująć by nie było złośliwie a było merytorycznie.
Fajnie,że zainteresowałeś się sztuką bonsai ale jakbyś zaczął od końca przygodę z drzewkami.W pierwszej kolejności powinieneś zacząć od teorii,od jakiś warsztatów a Ty poszedłeś do lasu i wykopałeś świerka w okresie gdy rośliny wchodzą w stan spoczynku przed zimą, na raz zrobiłeś: pozyskanie,przesadzenie,cięcie,odciągi,nie sądzisz że za dużo jak na raz???
Po za tym chcesz go zimować w pomieszczeniu.
Jeśli Twój świerk przeżyje i przezimuje to będzie mistrzostwo świata.
Odnośnie materiału z którego chcesz za kilka lat mieć ładne bonsai to raczej będzie ciężko.
Gdybyś tylko udał się do pierwszej lepszej szkółki roślin to za kilkanaście-kilkadziesiąt zł. kupiłbyś świerka ukorzenionego już w doniczce,w lepszej kondycji i mającego lepsze predyspozycje na bonsai.

Heloł/ Świerk

PostZamieszczono: 24 paź 2017, 21:36 

Dziekuje za obszerna wypowiedz kolego Adamie :). Masz zdecydowanie racje, odnosnie kolejnosci aczkolwiek przez ubiegly rok bardzo duzo czytalem odnosnie teorii rowniez zagranicznych artykulow, ogladalem sporo dokumentow i czerpalem informacje z blogow/ kanalow youtuberow. Przegladalem setki zdjec, followuje wielu bonsaistow na portalach spolecznosciowych. Jakas tam podstawowa wiedze mam. A co do jesiennego Yamadori to z tego co mi wiadomo drzewa iglaste mozna wykopywac nawet pozna jesienia, tylko wowczas trzeba zapewnic im zimowanie w temp. 0-5 st, zeby oslabione nie padly od mrozow, zatem zaryzykowalem- stad tez pomysl na zime przy oknie bez ogrzewania, dodam ze drzewko wyroslo w koleinie na lesnej drodze przejazdowej. A jesli sie myle to prosze wybacz i zniweluj moja ignorancje ;). Na tym etapie, zakladajac ze roslina przezyje, na przestrzeni ewentualnych lat chcialbym postawic glownie na zwiekszanie srednicy pnia, pozniej zageszczanie. Czas pokaze, zdam relacje na wiosne.

PostZamieszczono: 24 paź 2017, 21:59 

Kolego Szymonie pominąwszy kolejność etapów przygody z bonsai bardziej chodzi mi o to że zrobiłeś kilka zabiegów na raz jak wspomniałem we wcześniejszym poście śledząc wiele forum, blogów youtube-a,itp musiałeś gdzieś przeczytać że nie wszystko robi się na raz i pominąwszy porę roku to powinieneś wykopać świerka,przesadzić do ODPOWIEDNIEJ mieszanki podłoża i to tyle w ty i przyszłym roku poza podlewaniem i dokarmianiem.

Heloł/ Świerk

PostZamieszczono: 24 paź 2017, 22:15 

Tu mnie masz. Choc z drugiej strony szanowny kolego Adamie, abstrahujac od pospiesznego drutowania, czytalem tez o tym, ze podcinajac korzen dla rownowagi zaleca sie rowniez ciecie galezi. Co do podloza, jest to mieszanka przygotowana pod iglaki od prywatnego hodowcy.Drzewku zapewnilem rowniez drenaz w postaci odlamkow drobno potluczonej cegly i siatki pod spodem. Ewidentnie jednak zabraklo mi cierpliwosci na tym etapie co jest meritum tego sportu jak wiadomo. Jednak jestem dobrej mysl, czas pokaze. A co do rozwiazania odnosnie ksztaltu, jest to dobra koncepcja? Dzieki, serdecznie pozdrawiam.

Heloł/ Świerk

PostZamieszczono: 25 paź 2017, 10:58 

Imię i nazwisko: Krzysztof Grzegorski
Zawsze przy takich okazjach zastanawiam się skąd bierze się taka wiedza.
W jednym wierszu jest napisane że " jestem początkującym w temacie z niewielkim stażem i wydaje mi się że to będzie moje hobby" a zaraz potem " uważam że to drzewko ma potencjał aby stać sie bonsai " . Nie chcę być złośliwy ale do przerabianego tematu pod tytułem " czytanie ze zrozumieniem " dorzuciłbym nowy dział " pisanie ze zrozumieniem " , może wtedy przestaną pojawiać się takie "pasztety".
Zadał Pan Panie kolego parę pytań, z grzeczności wypadało by na nie odpowiedzieć. Moim zdaniem to drzewko nie przeżyje z powodu licznych błędów przy pozyskaniu a tym samym nie ma szans na stanie się kiedykolwiek bonsai.

PostZamieszczono: 25 paź 2017, 11:16 

Silver pisze:
Zawsze przy takich okazjach zastanawiam się skąd bierze się taka wiedza.
W jednym wierszu jest napisane że " jestem początkującym w temacie z niewielkim stażem i wydaje mi się że to będzie moje hobby" a zaraz potem " uważam że to drzewko ma potencjał aby stać sie bonsai " . Nie chcę być złośliwy ale do przerabianego tematu pod tytułem " czytanie ze zrozumieniem " dorzuciłbym nowy dział " pisanie ze zrozumieniem " , może wtedy przestaną pojawiać się takie "pasztety".
Zadał Pan Panie kolego parę pytań, z grzeczności wypadało by na nie odpowiedzieć. Moim zdaniem to drzewko nie przeżyje z powodu licznych błędów przy pozyskaniu a tym samym nie ma szans na stanie się kiedykolwiek bonsai.

Dziekuje za wypowiedz. Nie chce byc zlosliwy ale co dla Ciebie jest tu niejasne w kontekscie wyrazenia iz uwazam, ze drzewko ma potencjal? Gdzie tutaj jakis dysonans powstal? Nawet pomimo krotkiego stazu nie mozna miec wlasnego zdania w danym temacie? Przeciez nie stwierdzilem, ze wynika ono z mojej obszernej wiedzy i ze potencjal tego drzewka to pewnik... Czepialstwo na nazwijmy to- srednim poziomie Panie kolego.

Pozdrawiam

Ostatnio zmieniony 26 paź 2017, 12:35 przez dwaeszet, łącznie zmieniany 2 razy

Heloł/ Świerk

PostZamieszczono: 25 paź 2017, 12:21 

Imię i nazwisko: Krzysztof Grzegorski
Żeby stwierdzić czy coś do czegoś się nadaje trzeba się na tym znać w innym przypadku to tylko pobożne życzenia. Potencjał drzewa z przeznaczeniem na bonsai ma ścisle określone ramy których tutaj nie dostrzegam. Można się upierać i przekonywać że żółw będzie kiedyś koniem wyścigowym,ale skończy się tylko na słownych przepychankach. Jeżeli jest Pan przekonany co do właściwego wyboru to po co te pytania a jeżeli pojawiają się wątpliwości to trzeba umieć przyjąć krytykę. Podobno " prawdziwa cnota krytyk się nie boi"

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]